Having a menu plan helps you stick with a diet, eat healthier, saves you time in the kitchen, and saves money on groceries. But another great benefit is it organizes your life and therefore eliminates the stress of figuring out what to eat and having to run out last minute to buy groceries. Here's how easy it is to use:
Input your recipe and tag it with point value:
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEijpXtbKcXn9DpgRqTqFhpkbmB0swd2cn9vLNRd2ofu0PXHOhPu926pWq0BI_RFXhiaUWpWit6ow0P4Xx2iEEU3mxAtWBcK9PqH3dhQYqqLxIWoJKRPi76Lvj8xG4pRziEX2ZosCr00cRg/s800/Add+your+recipe.png)
Drag and drop recipes onto your calendar:
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgOAq3twDbDqk0FREqIjzUyprOKAIDg96s6G4RHsUvFaG0aX_iFJ9sTRVURjR3mlk6bGjyVs0XmTVPfyq3RyjwjPeinGjEOZJhvABPOTweCN2G65zAo6xxEpBLfRZl1YjIQ_5lknZk-svA/s800/calendar.png)
Print out your Shopping List:
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEibUhGkn3KP0u_NcheQo4Q0YQvnSkoDXSmeqPRLx0SyjVfq5Mzqf9AAEA3SB_iRSI6VPBp9c2j1htS_S880upf99C8WFSegWYncG1mg-zElY8xnt7a4l9eDXMvMYLtvVAg_oXKJH0tWFYM/s800/shopping%20list.png)
For those of you interested, Plan to Eat is available for $4.95 a month or $39.00/yr which works out to only $3.25 a month.
Plan to Eat has kindly offered to giveaway TWO one year gift subscriptions to two lucky winners. If this is a service you think you would be interested in, start your free 30-day trial then come back here and leave a comment on this post letting me know what you think. Winners will be chosen by random.org. Giveaway ends April 11, 2010, 9:00 pm EST. I'm sure you'll be hooked like I was!
***CONTEST CLOSED*** Winners were Allie and Cupcakes to Carrotsticks!
No comments:
Post a Comment